בלוג קידום אתרים ושיווק באינטרנט

טרהליד / מדריכים / קישורים פנימיים: הפקטור הכי חשוב שאתם נוטים להזניח

קישורים פנימיים: הפקטור הכי חשוב שאתם נוטים להזניח

נכתב על ידי
בקטגוריה מדריכים, קידום אורגני

אם הייתי צריך לבחור בפקטור קידום אתרים שמוזנח יותר מכל גורם אחר, מבלי לחשוב יותר מידי, הייתי בוחר את נושא הקישורים הפנימיים. בעוד שכולם מקפידים על בניית קישורים נכנסים כעל אחד מהפקטורים הכי חשובים במהלך הקידום, הקישורים הפנימיים נופלים בין הכיסאות. אנו בטרהליד, מספקים שירות קידום אתרים לעסקים קטנים ובינוניים ובין היתר מקפידים על בקרת איכות לקישורים פנימיים. אלה דברים שחשוב מאוד לבדוק במהלך הפקת דו"ח האופטימיזציה.

הקפדה על קישורים אבסולוטיים

בעוד שאנשים מקפידים לבדוק שהתפריט אינו מוגדר ב Java Script, רבים לא טורחים לבדוק אם הקישורים הם רלטיביים או אבסולוטיים.

קישור רלטיבי – כולל אך ורק את הכתובת היחסית של עמוד ספציפי באתר.
למשל:
/good-article/

קישור אבסולוטי – כולל את הכתובת המלאה של אותו העמוד:

/www.exemple-site.co.il/good-article

קישורים אבסולוטים נחשבים לחזקים יותר, והם נסרקים טוב יותר ע"י גוגל. כמו כן, גם מבחינת האבטחה, עדיף להשתמש בקישורים אבסולוטיים.

כדי לבדוק באיזה אופן מוגדרים הקישורים באתר שלכם, יש לרחף עם סמן העכבר על הקישור, ללחוץ על המקש הימני ואז להקליק על "בדוק" (Inspect Element):

inspect element

לאחר מכן תוכלו לראות בחלון שנפתח את האופן בו העמוד מקושר:

links

ככה נראה קישור אבסולוטי.

חשוב מאוד לבדוק לא רק את קישורי התפריט אלא גם קישורים פנימיים ולמעשה כל סוג של קישור באתר. עשו בדיקה מדגמית.

הימנעות מתפריט תמונות או תפריט ב Java script

כאשר אתם מבצעים אופטימיזציה לאתר, צריך לא רק לחשוב על הגולש אלא גם על גוגל. העובדה שהמשתמש יכול להקליק על קישור מסוים על מנת להגיע לקטגוריה מסוימת, לא בהכרח מבטיחה לכם שגם הבוט של גוגל יצליח. הבוט לא יכול לסרוק קישור שהוגדר כתמונה והוא גם לא קורא Java script.

איך תדעו שהתפריט שלכם לא בג'אווה סקריפט? הביטו בחלק השמאלי התחתון של הדפדפן ובדקו איך נראה הקישור.

אם הוא מוצג כך:

 

קישור תקין

מדובר בקישור תקין. יחד עם זאת חשוב להבין שזאת לא הבטחה לכך שהקישור הוא אבסולוטי. כדי לברר האם הוא רלטיבי או אבסולוטי יש לבצע בדיקה לפי הסעיף הקודם.

אם הקישור מוצג בצורה הבאה: javascript:void(0) או משהו בסגנון, אז די ברור שמדובר בתפריט Java script ולכן יש לבקש מהמתכנת לטפל בנושא.

איך תדעו שמדובר בתפריט תמונות? בדיקה פשוטה בעזרת CTR+A  תוכלו לסמן את כל המלל בדף הרצוי לבדיקה. המלל בתפריט לא סומן? המשמעות היא שמדובר בתמונה. עוד דרך שבה תוכלו לראות שאכן מדובר בתפריט תמונות היא ע"י בדיקת גרסת המטמון הטקסטואלית של האתר כפי שהוא נסרק לאחרונה בגוגל. לא רואים מלל וגם לא קישור? גם גוגל לא רואה.

טקסט עוגן

על אף שתוסף הקידום Yoast מפציר לקשר על מילת מפתח, זה ממש לא אומר שאתם צריכים לקשר על כל מילת מפתח באתר שלכם. יותר מזה, אם כל הקישורים (או אחוז גדול מהם) מעוגנים על מילות מפתח –  אתם עלולים למצוא את עצמכם בבעיה. אחוז משמעותי מהקישורים הפנימיים צריך להיות טבעי ולא מאולץ. חשוב לקשר פעם על מילת מפתח ופעם על רצף מילים שכולל מילות מפתח. אפשר גם לעשות קישורים על מילים כמו "לחץ כאן", העיקר לא לעבוד בצורה יבשה.

היררכיה פנימית

כידוע, גוגל מנווט באתר דרך קישורים פנימיים. לפי מערך הקישורים, הבוט יכול להבין מה הם הדפים החשובים באתר. כמובן שלא רק הקישורים קובעים את ההיררכיה, אלא גם ובעיקר מבנה התפריט, אבל יש להם חלק גדול. כאשר בונים אותם לא נכון, גוגל עלול להציג את הדף הלא רצוי בתוצאות החיפוש. לכן חשוב להפקיד על כך שהקישורים מרכיבים היררכיה נכונה לאתר. יש לוודא שהדפים המקודמים מקבלים קישורים פנימיים חזקים. אם אתם מרבים לקשר למאמר כלשהו באתר מכל מקום, אל תתפלאו אם הוא יתפוס את מקומו של דף אחר שאתם מעוניינים לקדם.

הפניות 301 ומעבר מ HTTP  ל HTTPS

אם אתם מעבירים את האתר שלכם לפרוטוקול מאובטח ו/או עושים הפניות 301 בעזרת יועץ קידום אתרים, אל תשכחו לשנות את הכתובות של הקישורים הפנימיים לכתובות החדשות. כשאתם (או המקדם) מכינים קובץ אקסל שכולל את הכתובות הישנות והחדשות, שלבו כבר בשלב הזה עוד עמודה שתכיל את שינוי הכתובות של הקישורים הפנימיים. בכלי מנהל האתרים תוכלו לראות את כל הקישורים הפנימיים באתר שלכם, כולל כמות הקישורים הקיימת לכל דף.

פתיחה בחלון חדש

לפעמים בעלי אתרים חושבים פעמיים האם לקשר או לא לקשר למקורות חיצוניים. הם חוששים לאבד את הגולש דרך הלינק. קישורים חיצוניים טובים יכולים לתת אמינות גבוהה יותר לאתר. רוצים למנוע בריחה מהאתר? תדאגו שכל קישור חיצוני נפתח בחלון חדש כך שאם המשתמש הקליק על הקישור שפתח ולאחר מכן בחר לסגור את החלון, האתר שלכם עדיין יישאר פתוח מולו.

הוספה או עריכה של קישור

הקפידו על כמות ולא איכות

קישורים יכולים להעשיר את חווית המשתמש באתר אבל אם אחרי כל כמה משפטים יופיע קישור, זה עלול לשבור את רצף הקריאה ולבלבל את הגולש. אם אתם יוצרים טקסטים קצרים עם כמות גדולה של קישורים שמהם המשתמש צריך להשלים את המידע בעצמו, קחו בחשבון שהוא יברח מהמאמר די מהר. צרו קישורים שמובילים למידע נוסף רק כשבאמת יש בהם צורך ורק כשאתם ממש לא רוצים להעמיס יותר מידי בפרטים על הקוראים. מה הכוונה? אם אתם מאזכרים 2-3 מושגים מקצועיים ברוב המאמרים שאתם מעלים, אין טעם לפרט עליהם בכל מאמר מחדש, אלא פשוט ליצור ערך למושג באתר שלכם ולהפנות אליו, או להפנות לערך חיצוני על המושג.

מספרי טלפון לחיצים בנייד

קישורים הם חלק בלתי נפרד מיצירת חווית משתמש טובה, במיוחד כשמדובר במובייל. האתר שלכם עבר את בדיקת ההתאמה לניידים של גוגל? נהדר. בדקו את כל המקומות בהם מופיע מספר טלפון ו-וודאו שמדובר בקישורים שמאפשרים חיוג בקליק דרך הנייד. איך תיצרו חיוג ישיר? הוסיפו בהגדרת הקישור במערכת הניהול "Tel:" לפני הקישור, למשל:

our-clients

הסרת קישורי ספאם וקישורים לא רלוונטיים

אם האתר שלכם עבר תכופות ממקדם לממקדם, סביר להניח שכל אחד ישם את השיטות שלו ואז כנראה שגם נוצרו התנגשויות בעניין הקישורים הפנימיים. נתתם יד חופשית להוציא קישורים מהאתר שלכם ובשלב מסויים גיליתם שיש ממנו כמות גדולה של קישורים חיצוניים במאמרים חסרי ערך? הגיע הזמן לדלל את הקישורים האלה. הוציאו מהאתר שלכם קישורים לנושאים לא רלוונטיים? הסירו את הקישורים האלה! (למשל מאתר של חבילות נופש לתאילנד לאתר בנושא טיפול בפטרת ציפורניים). מדובר בעבודה רשלנית שעלולה להזיק לאתר שלכם. כל קישור שיוצא מהאתר שלכם צריך להיות קודם כל טוב לחוויית משתמש. לאחר מכן, עליו להיות בעל הקשר נושאי הגיוני. אל תתנו לאף אחד לנצל את האתר שלכם לצרכים שלו בצורה כזו.

Recommended Posts
Comments
  • יוני כהן
    הגב

    שלום
    קודם כל מאמר מעולה , זה נכון שהרבה מאד בעלי אתרים מזניחים את הקישורים הפנימיים ושמתי לב שגם הרבה מאד מקדמי אתרים עושים את זה וזה חבל.רציתי לשאול שאלה במידה ואני עושה הפניות 301 ומעבר מ HTTP ל HTTPS אני צריך לשנות גם את הקישורים הפנימיים?
    או מספיק שעשיתי את ההפנייה?

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search

לשיתוף הפוסט לחצו כאן
תודה רבה על השיתוף ! לייק קטן לעמוד שלנו, ותשארו בעניינים על כל מה שחדש כאן :

שתפו את הפוסט עם חברים